27. detsember 2008

Aednikukarjäär Perthis

Pealkiri ei ole absoluutselt eksitav, pean tõepoolest aedniku ametit ning isegi kutsekoolis ei tulnud selleks käia. Eestis ma poleks selle elukutse peale vist kunagi mõelnud, aga samas ei plaaninud ma ju ka pärlifarmis ega sukeldumislaeval tööd teha ega viinamarju ning ube korjata. Nii et selles mõttes läheb kõik endiselt nii, nagu algusest peale plaanis oli - plaanimatult.

Töö leidsin Perthis nädalaga, ei pidanud isegi rohkem kui sadakond kõnet tegema ja poolsada avaldust esitama. Või noh, tegelikult oleks piisanud lihtsalt õigel ajal õigest uksest sisse astumisest... Igatahes on alguses 4-päevalisest otsast kujunenud 4-nädalane töö, jõuluks on liha laual ning äkki aitab see kogemus ka järgmist tööd leida. Töökoht Royal Perth Hospital jätab ju CVs väga usaldusväärse mulje.

Austraalia päike on küll karm, aga kõige raskem selle töö juures on tegelikult töökaaslastega sammu pidamine. Nimelt hakkab hommik seal seltskonnas pihta väikse savuga, mõne aja pärast jätkub päev väga intensiivse noolemänguturniiriga (esimesel päeval tulin koju valusate näppudega, aga mitte tööst) ning kl 12 paiku korgitakse lahti esimesed siidrid. Ja nii iga päev. Äsja 4-kuuliselt puhkuselt naasnud kodanikule väga kurnav režiim, seega lasen neil oma teed minna. Aga muidu ma üldse ei kurda valitsuse heaks töötamise üle.

Päevad on laias laastus möödunud värskelt lõigatud muru lõhna nautides (mis on segunenud murutraktori poolt põletatud kütusejääkidega), roosipeenarde rohimisel kevadisi lilleõisi vaadeldes (ja okkaid käevarrest eemaldades), efektiivset turba laotamist õppides ning vabal ajal järgmist tööd otsides. Igavasse töörutiini selline situatsioon päris laskuda ei lase, kui ei tea, kas järgmine nädal ka tööd on. Annab mulle ehk mingi maigu suhu väikeettevõtlusest majanduslanguse ajal. Või siis lihtsalt uue moto - vasta iga päev minimaalselt viiele tööpakkumisele! Vähemalt saab tööl alati korraliku naerudoosi kätte - kujuta ette 40ndates tüüpe (kellest üks on umbes poolemeetrise patsiga - ma ei valeta), kes on kõik aastaid pidevalt erinevate ainete mõju all olnud ning kellele on antud ka keskmisest rohkem huumorisoont. Igav ei hakka.

Aga kogu see suur tööotsimine on olnud üsna küsitava eduga. Tõestus nr 1 - leppisin ühe restoomanikuga kokku, et aitan tal laupäeva õhtul nõusid pesta, tasuna olin nõus isegi miinimumpalgast madalama rahaga, lootes pärast tööd vähemalt ühe restoeine kõhtu ajada. Ilmun siis kokkulepitud ajal kohale ja mis ma näen - restos on kokku umbes 3 inimest ning omanik laiutab käsi - olevat ESIMENE taoline laupäevaõhtu tema karjääri jooksul. Soovis mulle head vana aasta lõppu ja viskas mind välja. Tõestus nr 2 - väljavisatuna kõnealusest restoranist, käisin läbi kõrvalolevast tapas-restaurantist ning sain järgmiseks päevaks kutse tulla proovipäevale. Ettekandjatöö on ikka kuradima raske! Näedsa, kui poleks ise ära proovinud, ei oskaks ka pingutust hinnata. Igatahes nädal on möödas ning tagasi helistatud mulle pole. Pakkusin tõenäoliselt lihtsalt tasuta tööjõudu :) Tõestus nr 3 - helistasin töökuulutusele, leppisime kokku, et hakkan järgmine päev infokataloogide kulleriks, juhul kui registreerin end eraettevõtjaks. Pool tundi internetis Next vajutamist ning oligi mul oma Australian Business Number käes. Aga mida enam polnud, oli kokku lepitud töö. Selle eest saan end tähtsana tunda, sest iga päev on postkastis uus kiri valitsuselt, kes saadab järjepidevalt mingit sodi selle ABNiga seoses. Näited ebaõnnestumiste kohta on veel, aga säästan sind lihtsalt sama järelduseni viivate lugude lugemisest...

Nädalavahetustel olen siiski aja maha võtnud ja mõned kohalikud rannad üle vaadanud. Oma meeldivaks üllatuseks tundub ookean siin sinisem ning liiv valgem kui idarannikul, Vaikse Ookeani ääres. Eriti mõnus oli lainetes loksuda selle kevade kõige soojemal päeval, kui temperatuur varjus küündis 38 kraadini. Aga üldiselt olevat viimaste aastate kõige külmemad november-detsember siin, päeval on sooja nii 28C ümber ja vihmagi on palju olnud. See aga ei ole hea uudis backpackeritele, kes pole nädalaid linnas tööd leidnud (hostelis oli selliseid hulgim) ja loodavad outback-i puuvilju korjama minna - midagi ei ole korjata! Linnavurlele, nagu ma ise, on aga sellised ilmastikuolud vägagi mokkamööda. Ainult laine võiks siin suvel suurem olla, saaks veidi oma surfi-skilli veel täiendada.

Detsembri alguseks olin teel olnud juba üle 300 öö (ning päeva), mis põhimõtteliselt võrdus ka hotellides, hostelites, telkides, autodes, laevades, külas, lennujaamades ja mujal juhuslikes kohtades veedetud ööde arvuga. Perthi jõudes tundsin, et nüüd aitab ja panin kuulutuse üles, et otsin tuba. Kaua ootama ei pidanud, umbes 3 h pärast helistas mulle Lõuna-Aafrika päritolu Jeanine ning nüüd ma siis jagangi korterit tema ning ühe teise neiuga, kes juhuslikult on samuti Aafrikast - Zimbabwest (jah, sellest samast riigist, kus infaltsioon on 250 miljonit protsenti). Kuigi kumbki neist pole Aafrika põlisrahva hulgast (loe: mitte must), on siiski põnev kuulata nende huvitavaid lugusid ning ega mul varem polnudki tuttavaid sellelt kontinendilt. Jälle üks põhjus juures tulevikus Aafrikasse reisida.

Aga NII HEA TUNNE on jälle OMA KODU omada. Ei pea kogu aeg seljakotis kõike hoidma, hommikul enne tööle minemist ei ole köök suletud, keset ööd ei pane keegi tuld põlema ja ei ürita tuigerdades sinu voodisse ronida, pühapäeva hommikul ei leia WCst mingeid ebameeldivaid üllatusi eest (kui just eelmine õhtu väga käest ära ei läinud) jne jne. Pluss korter ise on ka väga viis - 4 meetri kõrgused laed, rõdu, bassein, king size bed, suur vannituba, ülihästi varustatud köök, internet, kesklinna lähedal ja mõnus roheline ümbrus. Linnaosa nimi on Como, aga ilmselt päris nii maaliline siin ikka pole, kui Itaalias Como järve ääres (ja järve asemel on lähedal hoopis jõgi). Kohalikud räägivad, et suvel on teinekord mitu nädalat jutti 40C väljas, sel ajal on ilmselt mu pleisi kõige väärtuslikum osa hoovis asuv bassein. Esimene tutvus selle märja kohaga toimus ühe väikse soolaleivapeo käigus, mil üks ülemeelik belglane mind koos riietega sinna sisse heitis. Aga ega teisedki kuivaks jäänud ;)

Korteris elamine toob meid aga järgmise küllalt olulise muutuseni mu elukorralduses. Kuna pean haiglasse end kl 6 hommikul 'sisse kirjutama' (selleks on suur ja vanaaegne raamat, kiipkaardid on kauge tulevik) ja Comost sinna selliseks kellaajaks jõuab ainult kas taksoga või eelmisel õhtul jala tulema hakates, siis oli kiiresti tarvis oma transport muretseda. Samal päeval helistasin ühele iirlasele, käisin proovisõidul ning öö hakuks oligi tehing sooritatud - minu käsutada on nüüd tibukollane '87 Ford Laser hüüdnimega "The Sunshine". Kiirust kogub ta vaevaliselt, kiiresti ei sõida (või kui sõidab, siis jubeda mürinaga) ja naisi ligi ei meelita, aga vähemalt on janune ning kogu valgussüsteem väreleb väga lõbusalt. Nüüd tuleb veel kunagi Aafrikas, Aasias ja Lõuna-Ameerikas auto osta (Antarktikas läheb veidi raskeks) ning võibki iga kontinendi checklisti "Own a car here" juurde linnukese teha...

Autoga on aga sellised lood, et sellel on teatavasti uksed ning kui tegu pole just kabrioletiga, siis on nende taha lukustatud auto, korteri ja auto varuvõtmete kättesaamine üsna raskendatud protsess. Eriti tobe on veel lugu siis, kui autos on ka su sõbra pagas, kes peab 5h pärast Eesti lennuki peale minema. Just nii juhtuski, kui olin kokku saamas Jannoga tema viimasel päeval Austraalias. Ettenägelik nagu ma olen, olin ma siiski koju paigutanud ka kolmanda autovõtme, auto parkisin alkopoe ette kõigest 2,5 km kaugusel korterist ning aja valisin sellise, et Tasmina (Zimbabwe neiu) oli kenasti kodus. Seega kõik laabus stressivaba jalutuskäiguga; ja teineteise viimase paari kuu tegemistest võis muljetada ju ka kõndides. Peab tunnistama, et Janno ajas mind veidi kadedaks küll, et jõuludeks koju lendas ja mu kontole lisandus kindlasti paar grammi koduigatsust juurde. Aga vähemalt alustasime reisi koos ning mõnes mõttes ka lõpetasime selle koos (selle hetkeni, kuni ma lennujaamast tagasi linna poole sõitma hakkasin).

Kui üks sõber Austraaliast lahkub, siis saab ta kohe asendatud teisega. Kolm päeva pärast Janno naasmist Eestisse jõudis siia mu hea sõber Liisa, võttes endaga ühes ka oma sõbranna Kersti. Neist aga veidi pikemalt järgmistes lugudes. Üsna kummaline on hoopis see, et viimasel ajal olen päris palju rääkinud sõpradega MSNis ja pean üle päeva kuulma uudiseid sellest, kuidas keegi jälle välismaale seiklema/õppima/töötama läheb. Korraks tekkis juba hirm, et minu tagasi jõudes olen täiesti sõpradeta! Aga tegelikult on see tore, sellised kogemused teevad ainult head ja kunagi jõuavad kõik taas Eestisse, tuues endaga kaasa nii mõnegi uue ja huvitava idee. Good luck to all of you!

Ja jutu lõpetan selleks korraks humoorika väljavõttega mu blogi külastatavuse statistikast - tuleb välja, et minu reisilugudeni on võimalik jõuda ka fraasi "visa requirements for estonia for pakistani nationals" googeldades :) See vaene Eestisse emigreeruda sooviv Pakistani kodanik langes küll suure pettumuse osaliseks, sest antud teemal ma kahjuks veel sõna võtnud ei ole. Võibolla siis tulevikus.

4. detsember 2008

Kas sellist lennujaama me siis tahtsimegi?!

Kirjutan seda jutukest kohas, kus pole kuigi tõenäone oma ööd mööda saata - Sydney lennujaama EES. Lennujaamades olen ennegi ööbinud, aga kunagi pole mind sealt veel välja visatud. Põhjuseks ei olnud minu normidele mittevastav käitumine ega mu jope sinine värv, põhjus oli hoopis palju proosalisem (ning aussie-lik) - lennujaam pandi kinni. Töötajad on ka inimesed ning backpacker võib vabalt öö õues metallpingil mööda saata. Olgu Allah õnnistatud, et ma seda reisi talvel ette ei võtnud.


Inimtühi, peagi aeti ka fotograaf välja

Et miks ma siin olen? Ühes peatükis sai lubatud, et kui tööagentuurid mind suurkorporatsioonide (IT-osakondade) orjussesse müüa ei suuda, siis pagen venelaste pealetungi kartva eestlase kombel ära läände. Lunastasin siis pühapäeval pileti Perthi ja ei pidanud paljuks 6h enne lennu väljumist end siin sisse sättida. Nüüd on vähemalt millest kirjutada. Kui ma juba pliiatsi välja võtsin, siis pajatan mõnest pikantsest sündmusest veel.

Eelmine nädal möödus suuresti intervjuude hirmus ning ei puudunud palju, et ma selleks otstarbeks Melbourne-i oleks lennanud. Kuna tegu oli lihtlabase agentuuri screeningu-intervjuuga, siis Michael (Talitha mees) veenis mind ümber mõtlema ning pidin tühistama juba organiseeritud majutusegi. Temal ei olevat ükski sellistest sündmustest reaalse töökohani viinud, kaine mõtisklemine ka mõnede teiste nüansside üle nihutas lõpuks kaalukausi mitte-lendamise kasuks. Jäin siis uudiseid Gold Coastilt või Tasmaaniast ootama, kuid nagu mu jutu algusest järeldada võib, siis ka nendest niidiotsadest midagi head ei sündinud.

No hüva, kuna mulle on backpacker suurelt otsa ette kirjutatud, siis oli aeg saatusega leppida ning alustada lihtsamat sorti töö otsimisega. Millega jõuame välja reaalse intervjuu hirmuni. Lubasin reedel kl 15.30 platsis olla, kuigi mul päris täpselt ettekujutus puudus, et mis tööle ma kandideerin. Lubati ainult suuri rahamägesid marketingi vallas ning korraliku kodanikuna ei tahtnud ma sel puhul intervjueerija ette päris T-särgis ilmuda. Pool päeva raisatud ning mul puudus endiselt hea hinna-sobivuse suhtega triiksärk. Aga viimasel hetkel käis peast välgatus läbi ning soetasin koheselt $80 maksva viisaka, kuid raskesti hooldatava (loe: seljakotti mitte sobituva) riideeseme.

WCs kiirelt silt küljest ära, särk selga ja padavai teise linna otsa ajama. Kuna eemaldusin (paberil) kaardistatud territooriumilt, siis keerasin ühel ristmikul loomulikult vales suunas. Intervjuu alguseni loetud minutid, kiirelt telefon Google Maps-iga taskust välja, kurss tagasi õiges suunas ja gaas põhja. Krikamad kriidid juba kindlasti aimasid ära, et plaan nägi ette pärast intervjuud aussie heatahtlikkuse ära kasutamist ning särgi tagastamist. Aga sel hetkel tundus mu plaan vett vedama minevat, sest 28C sooja ning seljakotiga mäest üles jooksmine tähendab ainult ühte vedelikku - higi. Ja ohtralt.

Ma olin grupiintervjuul 10st inimesest esinduslikkuselt kolmas ja loomulikult oli töökoht minu (mitte et teised tööd ei saanud). Ülesandeks oleks olnud ukselt uksele käimine ning inimeste uue energiateenuse-pakkuja usku pööramine. Kodus tegin veidi matemaatikat ning otsustasin, et enam-vähem enda ära elatamiseks tuleb arendada 1 inimene per tund tempot, mis aga ei tundunud kuigi reaalne. Pluss suvi Southwesterniga oli veel liigagi värviliselt meeles... Ja nüüd ma olengi siis lennujaamas ning kell on 4 hommikul.

Aga et mis siis särgist sai? Väike triikimine ning 'väike valge vale', et sain tüdruku käest jubedalt pragada, sest meil säästueelarve, aitasid kenasti ning mul rahakott $80 võrra jälle raskem.

Reede õhtul toimus aga üks väga ootamatu ärasaatmispidu - Thierry ilmus eikusagilt Sydneysse ning teatas, et tal läheb järgmine hommik lennuk Prantsusmaale. Vanaisa haiglas, kurb lugu. Aga Austraaliaga tuli korralikult hüvasti jätta ning selleks puhuks sobis väga hästi Triinu korteri miljonivaatega katus, vein ja Thierry tahtmatult Brisbane-st lennukiga smuugeldatud weed. Sai üle vaadatud nii mõnigi meelelahutusasutus ja mõned päevad hiljem selgus, et ühes neist olime me isegi Alex-iga (Cairns-Sydney sõiduteenuse pakkuja) kokku sattunud :) Koju jõudsin igatahes läbimärjana kell 5 hommikul. Ärge küsige.

Reede õhtul võib nii mõndagi juhtuda

Et mu niigi hädist olemist järgmisel päval veelgi viletsamaks teha, otsustas mingi pervert mu aluspesu nöörilt pihta panna! Ei tea, kas teda erutas pesu värv või Calvin Kleini nimesilt, aga loodan, et ta on nüüd rahul oma uute pükstega. Maailma eri nurkade hosteli nööridelt ei olnud nad veel kellelegi silma jäänud ja nüüd lukustatud kortermaja katusel juhtus selline häbiväärne sündmus. Kings Cross ikkagi, pole midagi parata (geide ja veidrike kontsentratsioon on selles linnaosas maailma keskmisest tunuvalt kõrgem). Ei tea, kas õhtupoole tahtis sama kutt veidi romantikat tekitada ja küünaldega mulle külla tulla või mis, aga igal juhul meie korteril ainukesena kogu majast puudus elekter. Hea, et ta viimasel hetkel siiski ümber mõtles...

Esimest adventi tuli mul esmakordselt veeta 22C soojuses, suitsulõhe-spinati-tomati-seene-toorjuustu rooga nautides ja suurlinna tulesid katuselt imetledes. Tegu oli ühtlasi ka minu ja tüdrukute kooselu lõpuga, mida tuli vääriliselt tähistada. Aitäh, Triinu, võrratu õhtusöögi ja üldse kogu ülihea kogemuse eest!


Hüvasti, Sydney

Paar viimast ööd Sydneys veetsin taas sams backpackeris, kus alguseski, seega on hea tuua sisse väike võrdlusmoment. Võrreldes eelmise korraga:
* tuba oli kallim, kuid kehvem
* sain tõsiselt pureda "voodiputukate" (bedbugs) poolt. Loodan, et nad minuga kaasa ei reisi.
* netti jagus iga päev kõigest 2ks tunniks, pärast mida omanik selle välja keeras, sest keegi tropp tiris pronni alla
* varastati ära mu (kasutatud) sokid. Tõmban ikka erilisi veidrikke ligi...
* deliiriumis toakaaslane otsustas terve külmkapi sisu prügikasti tühjendada
* kaotasin pokkeris järgmise päeva lõunasöögi-raha
* minu äraoleku ajal oli seal elanud 7 eestlast
* enamus elanikke olid endiselt samad
* seal peatusid samad saksa tüdrukud, kellega Thierry Cairnsist Brisbanei roadtrippis.

Kuupäev on muutunud ning olen jutu lõpuks jõudnud sujuvalt Perth-i. Esmamulje (bussiga lennujaamast kesklinna loksudes) oli - olen jõudunud lõputusuurde maalinna!! Pisikesed vanad majakesed, unised tänavad ja palju pensionäre. Keskuses pilt küll veidi muutus, mõned kõrghooned andsid linnale tooni, kuid kui kell 6 kukkus, suri kõik täiesti välja, isegi supermarket pandi kl 7 kinni. Sydney meluga ei anna üldse võrrelda... Toit on samuti kallim ja ega majutuski mu eelmisest peatuspaigast odavam pole. Oh isolatsiooni rõõmud! Selle teeb aga ehk tasa inimeste suurem osavõtlikkus sinu suhtes, sa ei ole neile järjekordne näotu isik, kes vastu tuleb. Ja kesklinnas on tasuta ühistransport :)Tsutike olen siin tööd otsinud, kuid hostelirahvaga rääkides jääb samuti kogu pildist küllalt depressiivne mulje. Kõikjal mujal riigis on vist käibel mingi legend, et Perth-is ootavad sind ees pudrumäed ja mannavahujõed. Teisel päeval ma veel mingeid järeldusi ei tahaks teha, aga võibolla nädala-paari pärast puistan siia isegi vihast ja roppu sõimu.